Auto vahatamine ja selle eelised.

14.02.2017
Auto vahatamine ja selle eelised.

Kas auto vahatamisel on üldse mõtet?

Erinevad arvamused

Kui tuleb juttu auto vahatamisest, siis see toob välja alati erinevaid arvamusi. On inimesi, kes arvavad, et tegemist on mõtetu tegevusega, sest auto on tarbeese ja ta peabki kuluma. On inimesi, kellel on ükskõik, kas neil on auto vahatatud või mitte. On neid, kes leiavad, et vahatatud auto on ikkagi parem kui ilma vahakihita auto ning on neid, kes fännavad vahatatud autot.

See on teema, mille üle võibki vaidlema jääda, kuid kui Te leiate, et autol võiks ikkagi vahakiht peal olla, siis järgnev blogipostitus annab kindlasti Teile rohkem teadmisi selle valdkonna kohta.


Autot mitte vahatades võivad ilmneda probleemid


Probleemid

 

Juhul, kui Te autot ei vahata, siis võivad sellega kaasneda järgnevad probleemid:

1) Auto värvkatte pleekimine

2) Auto värvkatte tuhmumine

3) Auto värvkatte kraapimine

4) Auto värvkatte lakikihi koorumine

Mõnikord aitab auto poleerimine nendest proleemidest vabaneda. Mõnikord aitab auto värvimine, mis on juba kallim teenus, kui auto poleerimine.

Auto poleerimine
 
 

Auto vahatamise eelised

 

Auto vahatamisel on mitmeid eeliseid: 

1) Kaitseb poleeritud autot kriimude eest

2) Välimuse meeldivamaks muutmine

3) Annab autole läike

4) Uut autot alguses vahatades säilib kere kauem värskemana

5) Pesemine on lihtsam ja kiirem

6) Enne talve kandes autole kvaliteetse autovaha võite kindel olla, et vaha kaitseb teesoola eest ja hoiab roostet eemal

7) Tugeva vihma korral puhastab vihmavesi mustuse autolt

8) Lindude väljaheited ei hakka nii kiirelt värvi söövitama

9) Pigipritsmeid on hiljem kergem eemaldada

10) Auto vahatamine on meeldiv ja rahustav tegevus

11) Nii kuidas Teie autole, nii ka auto Teile

 

Kui nüüd tõmmata paralleel riietumisele, siis on ikkagi meeldivam suhelda inimesega, kes on hästi riides ja näeb hea välja. Kui lähete mõnele tähtsale üritusele, siis ikka viksite kingad ära ja panete korralikud viisakad puhtad riided selga. Aegajalt viite ikka mõned brändirõivad keemilisse puhastusse, sest kui riideesemel on raske plekk, siis see torkab tahest tahtmata teistele silma. Samamoodi nagu naised vaatavad mehi ja hindavad neid alateadlikult riietuse alusel, vaatavad nad ka autot, millega mees sõidab.

Sinine BMW
 
 

Kaua see vaha siis kestab?

 

Üks enamlevinumaid küsimusi, mida võib kuulda on: "Kui kaua mu auto peal vaha kestab?". See on tegelikult selline küsimus, millele tegelikult ei olegi võimalik 100% täpselt vastata. Selleks, et anda umbmäärane vastus, peaks vastu küsima terve hulga küsimusi:

1) Esmalt peaks küsima millist vaha plaanite kasutada?

2) Millise autošampooniga plaanite autot pesta? Kasutades vahasisaldusega autošampooni enne vahatamist ei ole hea idee.

3) Kas kasutate enne auto vahatamist puhastussavi (clay bar)?

4) Millist tehnikat plaanite kasutada autot vahatades?

5) Kas plaanite autole kanda kaks vahakihti?

7) Kas pärast vahatamist hoiate autot garaažis? Juhul, kui vihma peaks vihma sadama, on Teil 24 tundi pärast vahatamist auto kaitstud?

8) Kas vahatate autot enne kevadet, suve, sügist, talve?

9) Kui mitu kilomeetrit sõidate autoga keskmiselt aastas?

10) Kas liiklete maal, linnas, maanteel?

11) Mitu korda kuus keskmiselt autot pesete?

12) Millega ja kuidas plaanite hiljem autot pesta? Autopesukinnas, švamm, vahasõbralik eelleotus?

Pärast nendele küsimustele vastamist on võimalik anda umbmäärane vastus...

Punane auto talvel
 
 

Kas sellega on ka mingi rahaline kokkuhoid olemas?

 

Kindlasti! Kuna kokkuhoidu tajuvad inimesed erinevalt, siis toome mõned näited:

1) Oletame, et Teil on hea ametikoht ja olete pidevalt väga hõivatud. Te teenite 30 eurot tunnis ja plaanite lasta töökojas autot vahatada. See võtab töömeestel aega 4 tundi ning nad küsivad selle eest 80 eurot. Juhul, kui Te teete 4 tundi tööd, siis Te teenite selle aja jooksul 120 eurot. Lastes töökojas autot vahatada 80 euro eest jääb Teil 40 eurot alles ja olete kokku hoidnud 4 tundi aega, mille saate pühendada oma vabale ajale.

2) Oletame, et Te ei teeni nii palju kui esimese näite puhul, kuid Teil pole aega endal auto vahatamisega tegeleda ja mõtlete, et kas ikkagi on mõtet oma 2 tööpäeva palk ära anda töömeestele. Kindlasti on tutvusringkonnas inimesi, kes vahatamise poole soodsamalt ära teevad, sest Te teate, et vahatamise puhul on suurim kulu Teile ikkagi teise inimese tööaeg. Nii otsitegi tutvusringkonnast inimese, kes selle Teile 1 päevapalga eest ära teeb. Sellisel juhul olete kokku hoidnud 40 eurot, kuid kulu Teile selle tegevuse eest on ka 40 eurot (juhul, kui saate sellise diili). Juhul, kui ostate endale isikliku vahapurgi ja lähete sellega tuttava juurde on Teil kindlasti võimalus tööraha kohapealt hinda alla saada. 

3) Oletame, et Te olete hakkaja ja aktiivne inimene ja risti ette ei löö uute asjade suhtes. Teie jaoks pole probleem ka see, kui Teil pole kohta kus vahatada, sest leiate selleks ikkagi võimaluse. Alati leidub mõni hea sõber või sugulane, kellel on suur maja koos hooviga või siis maakoht või suvila. Mis see auto vahatamine enne grillimist ja sauna ikka on? Leiate, et maksta 40 eurot kvaliteetse vahapurgi eest pole tegelikult midagi nii suur kulu. Vastutasuks sõbrale/sugulasele koha ja peo eest käite koos ka tema auto vahaga üle.

4) Oletame, et omaenda autot vahatada pole Teie jaoks probleem. Kuid Te olete hinnatundlik inimene ja leiate, et maksta 40 eurot (mis on 2 korda vähem kui töökoda 4 tunni eest võtab) ühe vahapurgi eest on palju. Uurite erinevaid vahasi ja nende omadusi, teete kalkulatsioonid ja analüüsite pakkumisi kuna soovite võimalikult ratsionaalselt ja optimaalselt lahendust. Kui Autovaha.ee poolt pakutav vaha "Fusso Coat" kestab nõuetekohaselt peale kandes Eesti oludes pool aastat (siin on mõeldud kevadel vahatamist), siis oleks mõistlik autot vahatada aastas 2 korda (enne ja pärast talve). Järgmine küsimus, mis Teid kindlasti huvitab, on kui mitu korda saab selle vahaga autot vahatada? Vaha kiht, mis autole kantakse, peab olema õhkõrn, sest paksu kihi korral oleks tegemist vaha raiskamisega. Kui Teil on keskmise suurusega sõiduauto (BMW 5 seeria, Audi A6, Mercedese E klass, Honda Accord, Toyota Avensis, Škoda Octavia) ja kui Te kasutate nõuetekohaselt vaha, siis peaks ühest vahapurgist jätkuma vähemalt kümneks korraks. See teeb ühe korra omahinnaks natuke üle kolme euro. Juhul, kui laseksite auto töökojas vahatada, peaksite maksma 10*80=800 eurot kokku kümne korra eest (nõuetekohaselt vahatades jätkub vaha kümneks korraks). Nii mõeldes hoiate kokku 800-40=760 eurot, mis on 24 korda soodsam kui üks "Fusso Coat" vahapurk. Sellise summa eest on juba võimalik osta kvaliteetsed talverehvid koos velgedega. 

Rahakassa
 
 

OK, ma ostan selle "Fusso" vaha, kuid kuidas autot vahatada?

 

Kui esialgu võis see mõte ära ehmatada, et vahatamine on keeruline protseduur, siis tegelikult pole selles midagi keerulist. Selleks, et ise oma auto ära vahatada, on vaja auto esmalt korralikult puhtaks pesta, korralikult ära kuivatada, vahakiht peale kanda, lasta vahal kuivada ning lõpetuseks kuivanud vaha kerelt mikrokiudlapiga eemaldada. Auto vahatamise edukaks läbiviimiseks on Autovaha.ee-l olemas õpetlik blogipostitus: "Auto vahatamise õpetus".

Eelleotuspesu