Plaanite autot pesta?

10.01.2017
Plaanite autot pesta?

Kuidas autot õigesti pesta?

 

 

 

 

 

 

Vajalikud vahendid?

Selleks, et auto laitmatult ja edukalt puhtaks pesta läheb vaja:

1) Aiavoolikut. Juhul, kui omate survepesumasinat, siis see on pluss, kuigi ilma selleta on ka võimalik väga edukalt auto ära pesta

2) Kohta, kus saab vajadusel auto palava päikse käest varju ajada 

3) Autošampooni (Juhul, kui plaanite autot pärast pesu vahatada, siis soovitame kasutada puhastava toimega autošampooni)

4) Kahte anumat

5) Autopesukinnast või švammi

6) Seadet ja vahendit eelleotuspesu tegemiseks

 

NB! Juhul, kui plaanite pärast pesu autot vahatada, siis võib juhtuda, et "Autot puutumata pesu" tuleb vahele jätta. Tänapäeva eelleotusvahendid (üldiselt bensiinijaamades müüdavad käsipihustid) võivad kerele jätta "rasvase" kihi. Autovaha kanda "rasvase" kihi peale ei ole hea mõte. Testige eelleotusvahendit eelnevalt mõne detaili peal. Tehes eelleotust "Neutral Shampoo Creamy Type" autošampooniga, seda mure ei teki. 

Kui plaanite eemaldada kerelt ka pigi, siis soovitame auto vahatamise läbi viia alles peale ühte kuni kahte autopesu pärast pigi eemaldamist. Juhul, kui Teil on olemas puhastava toimega autošampoon, siis sellega võib "rasvase" kihi eemaldamisel kasu olla. Kuid siinkohal ei tasu unustada, et pigi eemaldamiseks mõeldud vahendid on erinevad ning tulemust on raske ette ennustada. 

 

Kuidas peaks välja nägema pesemise protsess?

1) Autot puutumata pesu

2) Auto puutumisega pesu

3) Kuivatamine

4) Vajadusel auto vahatamine

Enne pesu veenduge, et Teil pole sõrmuseid või muid ehteid, mis võiksid kahjustada auto värvkatet. Samamoodi võiks üle vaadata ka riietuse. Püksirihma pannal võib vägagi palju autovärvile kahju teha. Jätake auto kindlasse kohta, soovitavalt päiksevalguse ees ära varju. Ärge kunagi kasutage auto pesemiseks vana T-särki ning ärge kasutage jõe-, järve-, mere- või tiigivett.


Mikrokiud pesemiskinnas
 
 

1. Samm: Autot puutumata pesu

Kui auto on tolmune või must ja kui hakata kohe pesema kinda või švammiga, siis on tulemuseks mustusega värvkatte hõõrumine ja sellega värvkattele pinnakahjustuste tekitamine. Esimeseks eesmärgiks peaks olema auto pesemine, ilma, et autot ise väga puudutama peaks. 

Puutumata pesu esimene etapp on eelleotuspesu. Selle tegemiseks võib välja pakkuda järgnevad kolm varianti:

A) Võib kasutada aianduspoodides müüdavat aiapritsi (mürgiprits). Kui selline mõte tundub algul naljakas, siis proovige mõni selline prits leida autotarvete poest... Juhul, kui leiate, siis maksab see kuskil 200€. Mürgipritsiga on võimalik sooritada eelleotuspesu ning pritsid ei maksa palju. 


Aiaprits
 
 

B) Soetada väike survestatud pritsipudel, mis on mõeldud käsitsi kasutamiseks.


Survestatud pritsipudel

 

C) Soetada vooliku otsa püstol, ehk spetsiaalne pritsipudel.


Püstol
 
 

Eesmärk on ikkagi üks ja sama. Kui valida kolme eelneva varaindi puhul, siis peaks esmalt kodutööd tegema. Kui valida soodsam seade siis võib juhtuda, et kvaliteetse toote asemel võib saada mänguasja, mis ei vii eesmärki edukalt ellu. Aiapritsi puhul peaks kindlasti veenduma, et tüüs oleks õige suurusega. Tegelikult on aiaprits kolmest eelnevast variandist kõige kehvem. Juhul, kui teil on mõni selline juhuslikult olemas, ja soovite seda autopesul kasutada, siis see on täiesti OK vahend, millega eelleotus läbi viia. Pestke anum eelnevalt korralikult puhtaks.

Balooniga eelleotuspesu


Survestatud pritsipudeliga võib juhtuda see, et protseduur võtab kauem aega. Kui tuleb pidevalt survet juurde pumbata, siis see on aja, vaeva ja energiakulu. Survetatud pritsipudeli eelis aiapritsi eest on see, et üldiselt tekib sellega rohkem vahtu.


Survestatud pritsipudeliga eelleotuspesu
 
 

Püstoli eelis on see, et sellega tekib kõige rohkem vahtu ja tänu sellele püsib vaht autol kauem peal, seega võtab ka rohkem mustust maha. Püstoleid on erinevaid ning osad sobivad isegi survepesumasina vooliku kinnitussüsteemi otsa.


Püstoliga eelleotuspesu
 
 

Eelleotusvahendit valides peaks ka tähele panema kuidas reageerib aine vahaga. On  vahendeid, millega saab võtta vana vahakihi maha ja on vahendeid, mis on vahasõbralikud. Siinkohal peaks silmas pidama seda, mis on Teie eemärk.

Kui auto on vahukatte all, siis võiks anda ainele aega toimiseks. Kindlasti lugege eelleoutusvahendi kasutusjuhendit. Liiga kaua vahu all olevale autole ei pruugi see hästi mõjuda. Pärast eelleotust võiks tavalise veega vahu maha pesta. 

Selleks on hea kasutada kas survepesurit või siis suurema survega aiavoolikut. Alustage pesu katusest ja liikuge ülevalt poolt allapoole. Pidage meeles, et survepesuriga autot liiga lähedalt pestes on oht kahjustada värvkatet. 30-50 cm on täiesti normaalne pesemiskaugus autost (sõltuvalt siis atmosfääridest/bar-idest). Eesmärk on maha saada suurem mustus. Mida võimsam pesur, seda rohkem mustust on võimalik maha saada. Siinkohal ei tasuks liiga julgeks ka minna, sest liiga tugeva survega võib lakikihti kahjustada. Kuid ainult survepesurist jääb ikkagi väheks.

 

2 Samm: Auto puutumisega pesu.

Kui Teil on olemas kaks anumat, siis esmalt veenduge, et nendes ei ole sodi või nad pole endale garaažis seistes tolmu sisse kogunud. Peske anumad korralikult puhtaks enne kasutamist. 

Kui ühel anumal on olemas ka sõel, siis see teeb kasutamisel ainult head. Sõelaga anum jätta mustuse leotamiseks ning teise anumasse segada kuum vesi koos autošampooniga. 

Juhul, kui kasutate puhastava toimega autošampooni, siis võite antud autošampooni kasutada kui kontsentraati.

Siinkohal tuletame meelde, et Jaapani vaha sisaldavad autošampoonid ei ole konsentraadid (ei ole mõeldud veega kokku segamiseks). Jaapani kultuuris on omane, et autošampoon kallatakse otse kinda või švammi peale (kokkuhoidlik mõtteviis). Pärast seda aetakse kinnas või švamm vahtu ja alles siis hakatakse autot pesema. Soovitame lugeda kasutusjuhendit enne toote kasutamist.


Anum leotamiseks ja anum autošampooniga
 
 

Edasine näeb välja nagu autopesu ikka. Alustage autopesu katusest ja liikuge allapoole. Siinkohal me ei soovita Teil auto katusele ronida. Kuid siiski osades peredes harrastakse selliseid võtteid auto pesemiseks. Eks igaüks otsustab ise...


UK kollase meedia täht Chloe Khan pesemas oma autot
 
 

Valige endale kindel suund. Kui teete auto katusel ringe, siis see ei tee värvkattele head. Liigutage kinnast või švammi katusel pagasiruumist kapoti poole ja vastupidi. See on vajalik selleks, et kui juhuslikult peaks autot kriimustama, siis on kriime tulevikus kergem eemaldada. Peale selle näeb auto kauem värske välja. Tehes kinda või švammiga ringe on kriimude eemaldamine hiljem juba aeganõudvam tegevus.

Pärast katusepesu kastke kinnas või švamm loputusanumasse, et mustus saaks valguda anuma põhja. Mida rohkem kinnast või švammi anumas liigutada, seda rohkem mustuseosakesi selle pealt maha tuleb. Pärast seda pistke kinnas või švamm korra anumasse kus on autošampoon ja jätkake protseduuri. Juhul, kui kasutate Jaapani autošampooni, siis kallake kindale või švammile uus kogus šampooni. Pärast seda ajage kinnas või švamm vahtu ja jätkake protseduuri. Liikuge edasi autoklaasidele ja sealt edasi kapoti ja pagasiruumi peale. Nii peabki detail-deitali haaval terve auto üle käima. 

Liikudes edasi auto külgedele võiks auto jagada kahte ossa. Kõik mis jääb ukselinkidest ülespoole ja kõik mis jääb ukselinkidest allapoole. Kuna suurem mustust kandub sõidu ajal auto külgedele ja tagapamprile oleks selline strateegia pesemisel vajalik. Neid detaile peaks pesema viimases järgus. Pärast külgede ja tagapampri pesemist võib ette võtta kohad, mida enamus inimesi tavaliselt ei pese. Täpsemalt võiks avada bensiiniluugi ja selle sisemuse ka korralikult puhtaks teha.


Bensiiniluuk
 
 

Sealt oleks hea edasi liikuda uste juurde ja need korra lahti teha, et ukseraamide vahele kogunenud tolm ja mustus maha pesta. Kuid hoogi ei tasu sellega sattuda...


Näide sellest, kuidas Indias sisepesu tehakse
 
 

Järgmiseks võiks liikuda küljeparpide juurde. Need on tavaliselt kõige mustemad osad ning autot puutumata pesu ajal võiks karpidele ka rõhku panna. Pestes küljekarpe peaks veenduma, et kinnas või švamm ei puudutaks maapinda, sest niiske kinnas või švamm võtab väga edukalt enda külge mustuse.

Viimaseks jätta veljed. Velgedele kogunevad nii mustuseterakesed kui ka piduritolm. Korralik veljepesu võtab aega ning kui on soov ka veljed korralikult puhtaks saada, siis tuleb natuke vaeva ka nägema.

Juhul, kui autol on pigitäpid peal, siis selles etappis on õige aeg need ära eemaldada. Juhul, kui plaanite pärast pesu autot vahatada, siis me ei soovita pärast pigi eemaldamist seda teha. Pigipesu jätab kerele üldiselt "rasvase" kihi ning selle kihi peale vaha kanda ei ole mõistlik tegevus. Võib juhtuda, et "rasvase" kihi saab pärast pigi eemaldamist puhtaks Jaapani autošampooniga. Kuid seda peab eelnevalt testima ja katsetama, sest pigi eemaldamiseks mõeldud vahendeid on erinevaid ja nende reageerimist puhastavate vahenditega ei tea ette ennustada.

 

3 Samm: Kuivatamine

Selleks, et auto edukalt ära kuivatada ei ole mõtet auto päikse kätte viia. Kui soovite pärast pesu autot vahatada, oleks hea, kui veetilgad ei kuiva auto peal ära. Nii jäävad veeplekid autole ja lõpptulemusena jäävad need vahakihi alla. Kui sissekuivanud veetilgad vaha alla jäävad, siis nendest saab lahti alles siis kui vaha on maha kulundu. Kasutades pikemaajalist vaha võib see kaua aega võtta. Kui kasutada kvaliteetset vett imavat lappi, ei võta kuivatamine kaua aega. Võib kasutada ka klaaside kuivatamiseks mõeldud silikoonist vahendeid. Nendega peab ettevaatlik olema ja veenduma selles, et auto kerel ei oleks mustuse terasi. Kui väiksed mustuse või tolmu terakesed jäävad silikoonist puhastaja vahele, siis sellega tõmmatakse kerele kriime juurde.


Auto kuivatamine mikrokiudlapiga

 

4. Samm: Vajadusel auto vahatamine

Kui olete auto täielikult puhtaks pestnud siis võib edasi liikuda vahatamise juurde. Näpunäiteid leite järgnevast blogipostitusest: "Kuidas näeb välja õige auto vahatamine?"